« Travanj 2024 »

Predavanje: Kontrola i suzbijanje populacije galeba klaukavca
Autor: Zoran Njegovan, 26. 9. 2023.

Obzirom da na prostoru našega grada boravi prekomjerna populacija galeba klaukavca koja se gnijezdi na krovovima kuća te često ljudima otima hranu, iniciran je projekt usmjerene kontrole populacije čiji je nositelj Veterinarska bolnica Poreč. Riječ je o projektu koji se u zapadnoj Istri provodi više od 10 godina s ciljem smanjivanja populacije ovih nasrtljivih ptica u urbanim područjima; stoga je i našu školu posjetila veterinarka porečke bolnice, a Nazorovci su tako saznali kako kontrola i suzbijanje populacije galebova uključuje nadgledanje dronovima te postavljanje lažnih jaja u njihova gnijezda, sve kako bi galebove odvratili od urbanih područja te ih vratili na njihova prirodna staništa – hridi i otoke. Učenici su pažljivo slušali predavanje, postavljali konstruktivna pitanja te iznosili svoja iskustva bliskih susreta s galebovima, a veterinarka je udijelila korisne savjete kako se obraniti od njihovog eventualnog napada te kako pravilno zbrinuti kućni otpad radi uklanjanja izvora prekomjerne hrane za galebove.