« Travanj 2024 »

Harmonikaši u Labinu
Autor: Zoran Njegovan, 27. 10. 2023.

Učenici harmonike u sklopu ovogodišnjeg projekta Glazbe i plesovi naše Istre posjetili su Labin. Prva točka puta bio je obilazak harmonikaškog centra Livi u okolici Žminja gdje je učenike primio majstor i serviser harmonika gospodin Enes. Nazorovci su ovdje imali priliku isprobati razne vrste harmonika, od školskih pa sve do električnih i dijatonskih. Domaćin je potom učenicima pokazao i radionicu u kojoj ugađa i restaurira instrumente te im objasnio proces štimanja instrumenata. Nakon Žminja Nazorovci su nastavili put Labina i Narodnog muzeja. Uz stručno vodstvo učenici su upoznali etnografsku povijest Labinštine 19. i 20. stoljeća, a najviše su dojmova ponijeli iz Glazbene sobe u kojoj su izloženi instrumenti - harmonika trieština, meh, mešnice, sopele i škrgetalnice te poslušali zvukove tradicijskih instrumenata i naučili koji su napjevi pratili određene događaje. Učiteljicama je bila posebno zanimljiva mentalna mapa Guseppine Martinuzzi (istarska učiteljica, spisateljica i revolucionarka) koja je izložena kao primjer kako se pripremala i učila za ispite dok se školovala za učiteljicu. Na kraju su učenici obišli repliku rudnika dugačkog 150 m, a koji je vjerni prikaz pravoga rudnika. Zadnja postaja puta bilo je gostovanje Umjetničkoj školi Matka Brajše Rašana u kojoj su nas dočekale učiteljice harmonike i ravnateljica i koje su povele Nazorovce u obilazak škole - učionice udaraljki, flaute, violine, klavira, gitare i solfeggia. Sretni, umorni i puni lijepih dojmova naši su učenici završili izlet zajedničkim koncertom na kojem su nastupili Rafaela D. i Dominik Leo D. (2. r.), Dora B., Ivan P., Sandi B., Len E., Ian S., Emanuel R. (3. r.), Bruno H. (4. r.) i Viktoria B. (5. r.).