Glazbenjaci u Ronjgima
Autor: Zoran Njegovan, 18. 4. 2024.

Kamogod bi prišal va kudogar vas

saki naš glas je naslišal

i saki naš kanat va noti skladal

da ga očuva i spasi

da ga nikad ne pogasi

glas grada i tuje zemlji.

(1970.)

Ovim su citatom učenici Glazbenog odjela koji sudjeluju u projektu Zavičajne nastave Pjesme i plesovi naše Istre dočekani u Ustanovi Ivana Matetića Ronjgova u Viškovu. Skupinu učenika i učitelja (Ester Knezović, Tatjana Mirkić, Ksenija Terzić Tafra, Domagoj Terzić, Rudi Ferenac i Ivana Volf) dočekali su ravnatelj i djelatnici Ustanove - ravnatelj prof. Darko Čergonja pripremio je učenicima predavanje i film o djelatnosti Ustanove, liku i djelu skladatelja, melografa i glazbenog pedagoga Ivana Matetića Ronjgova. Matetić je cijeli život zapisivao narodne napjeve Istre i Kvarnera, te je uspio stvoriti zapisanu strukturu Istarske ljestvice koju je UNESCO stavio na popis Svjetske nematerijalne baštine 2009. godine. Osim ljubavi prema tradiciji bio je i plodonosan skladatelj zborskih i klavirskih djela.

Posebno je zanimljivo bilo predavanje dr.sc. Diane Grgurić, profesorice  Filozofskog fakulteta u Rijeci, koja je predstavila buduću aplikaciju AI Zvane i objasnila kako se stvara aplikacija i virtualni asistent. Također, pozvala je sve zainteresiran učenike da pomognu u razvoju aplikacije, tako da s ponosom možemo reći kako će Nazorovci sljedeća dva tjedna sudjelovati u razvoju i testiranju aplikacije!

Pri odlasku, ravnatelj je za potrebe fonoteke naše škole poklonio veliki broj notnih izdanja zborskih i klavirskih djela, monografije te istraživačka djela koje će moći koristiti sadašnje i buduće generacije učenika Glazbenog odjela.