« Travanj 2024 »

Nazorovci se priključili Bookcrossingu - zajednici slobodnih knjiga
Autor: Zoran Njegovan, 19. 12. 2011.

Elektronsko bratstvo 'Book Crossing' preuzelo je na sebe ulogu knjižničara; svojih skoro milijun članova opskrbljuju s osam i pol milijuna naslova!

Kako funkcionira Bookcrossing?

Bookcrossing radi po principu da se na javnim mjestima ostave knjige s porukom / prigodnom naljepnicom "PROČITAJ ME!" koja jasno ukazuje da ta knjiga nije izgubljena nego je tamo ostavljena sa namjerom.

BookCrossing je virtualni pokret nastao u Sjedinjenim Američkim Državama kada je 2001. godine pokrenuta internetska stranica bookcrossing.com. "Knjige moraju biti slobodne, a ne zarobljene na policama" - to je načelo BookCrossinga čiji članovi diljem svijeta ostavljaju knjige koje slučajni prolaznici mogu ponijeti, pročitati, a onda opet negdje ostaviti za novog čitatelja. Vlasnik koji donira knjigu na nju lijepi naljepnicu kojom potvrđuje da knjiga ulazi u BookCrossing.

Prvi korak u "oslobađanju" knjiga je registracija na stranici www.bookcrossing.com. Za svaku knjigu koju prijavite dobijete jedinstveni identifikacijski broj BCID (BookCrossing ID number). Obavijest da ste knjigu ostavili na određenom mjestu objavite na stranici tako da je drugi mogu pokupiti. Onaj tko preuzme knjigu prijavljuje na stranicama da je knjiga kod njega; time se vodi dnevnik putovanja knjige, a originalni pošiljatelj u svakom trenutku dobije obavijest o tome gdje se trenutno nalazi njegova knjiga.

Originalne naljepnice preuzmite u školskoj knjižnici i pridružite se zajednici ljubitelja slobodnih knjiga!