« Travanj 2024 »

Niži razredi posjetili „istarsku Mikenu“ i močvaru Palud
Autor: Zoran Njegovan, 2. 4. 2012.

Drugi i treći razredi naše škole u pratnji svojih učiteljica (Mirjana Sinđić, Jadranka Tančev, Branka Grzunov, Višnja Bubić Crnković) posjetili su dana 30. ožujka dva vrlo značajna lokaliteta Rovinjštine – staru gradinu iz brončanog doba - Monkodonju te specijalni orintološki rezervat Palud.

Učenici su sa stare gradine uživali u prekrasnom pogledu na rovinjsko priobalje te od arheologa saznali kako je ona nekoć bila opasana zidinama, a pronađeni arheološki nalazi ukazuju na to da su njeni stanovnici još 1500 g. prije Krista razmjenjivali dobra s drugim kulturama Sredozemlja! Gradina je na vrhuncu moći imala oko tisuću stanovnika te svoj gornji grad, u kojem su živjeli obrtnici, i donji u kojem su bili smješteni pučani.

Močvara Palud predstavlja specijalni ornitološki rezervat na samo desetak kilometara od Rovinja. Boćata voda i bujna vegetacija okupljaju obilje ptičjih vrsta, bilo na gniježđenju, bilo u prolazu. Pored ptica, svoje stanište u močvari pronašle su i ribe koje vole boćate vode – cipli i jegulje.