« Travanj 2024 »

SOS za Zemlju - Nazorovci obilježili Dan planeta Zemlje
Autor: Zoran Njegovan, 23. 4. 2012.

Dan planeta Zemlje (Earth Day) obilježava se 22. travnja u više od 150 zemalja diljem svijeta. Tim se povodom provode brojne ekološke akcije i manifestacije, a naši su Nazorovci ovaj Dan obilježili izradom kreativnih edukativnih plakata i šarenih crteža

Kao što znamo Zemlja nam pruža temelje za život, ona nas hrani, njen zrak udišemo, vodu pijemo, u njenoj prirodi uživamo. Ipak, u isto vrijeme svojim uobičajenim obrascima ponašanja neodgovorno trošimo prirodne resurse i time opterećujemo eko sustav - krčimo šume kako bismo povećali stambeni prostor, ispuštamo otpadne vode goleme industrije u rijeke i jezera, svakodnevno stvaramo velike količine otpada, zagađujemo atmosferu ispušnim plinovima iz svojih automobila, koristimo otrove i kemikalije bez puno razmišljanja... Zato vam ovom prilikom donosimo nekoliko jednostavnih ekoloških savjeta za svakodnevnu primjenu koji uvelike mogu pomoći očuvanju našeg okoliša: reciklirajte i odvajajte kućni otpad; zamijenite obične žarulje štednima; uštedite vodu i energiju tuširajući se minutu kraće nego običavate; kupujte uređaje koji štede energiju; prije nego što upalite uređaj za klimu promislite bi li i otvoreni prozor mogao pomoći; koristite javni prijevoz, vlakove i bicikle kada god je to moguće; posadite jedno stablo godišnje – biljke konzumiraju štetne atmosferske plinove i proizvode kisik koji nam je potreban za disanje!