« Ožujak 2024 »

Nazorovci posjetili izložbu „Anne Frank - povijest za sadašnjost“
Autor: Zoran Njegovan, 3. 2. 2015.

Dana 2. veljače Nazorovi sedmaši i osmaši posjetili su putujuću izložbu „Anne Frank - povijest za sadašnjost“ koja je, nakon što je obišla četrdesetak zemalja i brojne hrvatske gradove, napokon stigla i u pulsku Galeriju C8.

Izložba na tridesetak panela donosi potresne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata te istovremeno aktualizira pitanje pojave iste zločinačke ideologije u današnjem svijetu.

Djevojčica Anne, danas u cijelome svijetu priznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine kasnije s obitelji seli u Amsterdam nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju antisemitski zakoni. Početkom nacističke okupacije Nizozemske, Frankovi sele u tajno skrovište gdje Anne pune dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku - otkriveno je skrovište u kojem se Anne s obitelji skrivala. Anne umire u nacističkom logoru, a jedini preživjeli član obitelji, njezin otac Otto, iza rata objavljuje čuveni dnevnik.

Posjetu Puli naši su učenici iskoristili i za obilazak tamošnje Gradske knjižnice i čitaonice, gdje su uz stručno vođenje ljubazne domaćice, knjižničarke Liane Diković, mogli vidjeti kako izgleda i funkcionira najveća gradska knjižnica u Istri i time upotpuniti znanje iz informacijske pismenosti.