Nazorovci ružičastim majicama protiv vršnjačkog nasilja
Autor: Zoran Njegovan, 26. 2. 2020.

Rovinjski glavni trg bio je danas mjesto susreta šestaša svih rovinjskih osnovnih škola, a sve povodom obilježavanja Nacionalnog dana prevencije vršnjačkog nasilja. Šesta po redu dječja utrka u organizaciji rovinjskog Crvenog križa, Sportske zajednice i Policijske postaje Rovinj krenula je u 11 sati, a trkači su nosili prigodne ružičaste majice s natpisom „Stop vršnjačkom nasilju“.

Anonimna anketa provedena 2018. godine među 329 učenika osnovnih škola (OŠ Vladimira Nazora, OŠ Jurja Dobrile, TOŠ Bernardo Benussi, OŠ Vladimira Gortana Žminj, OŠ Petra Studenca Kanfanar), pokazala je da ni mladi Rovinja nisu pošteđeni nasilja na društvenim mrežama; stoga rovinjski Crveni križ u suradnji s djelatnicima rovinjske policije već tri godine provodi edukacije po školama za roditelje i njihovu djecu.

Ideja o obilježavanju Dana ružičastih majica pojavila se 2007. godine u Kanadi s ciljem povećanja svijesti građana o problemu vršnjačkog nasilja. Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao je žrtva nasilja. U znak podrške tom dječaku, njegovi su prijatelji također odjenuli ružičaste majice, a njihova poruka protiv nasilja uskoro je poprimila globalni karakter.