Koncert pedeseteročlanog ženskog orkestra klasičnih harmonika u Ljubljani
Autor: Zoran Njegovan, 4. 7. 2022.

Dana 3. srpnja u dvorani „Cukrarna“ u Ljubljani održan je koncert pedeseteročlanog ženskog orkestra klasičnih harmonika poseban po tome što su nastupile isključivo žene - profesorice, studentice i dirigentice. Na poziv Društva učitelja harmonike Slovenije u projektu su sudjelovale i učiteljice iz Istre, a među njima i učiteljica naše škole Ivana Volf. Ideja o osnivanju ženskog orkestra klasične harmonike rodila se na seminarima glazbenih škola Slovenije kao primjer povezanosti profesora, studenata u želji promicanja instrumenta. Na koncertu su uz veliki orkestar nastupile i solistice Teja Udovičić Kovačić - harmonika, Anea Mercedes Anžlovar - sopran, Živa Skrbiš - flauta, Vesna Čobal Marta - violina, Romanesca – violončelo te članice Djevojačkog zbora Glazbene škole Koper i plesačice Škole irskoga plesa Ljubljana pod vodstvom koreografkinje Katje Granda. Program je bio sastavljen od djela Bacha, Jenkinsa, Williamsa, Piazzolle, Hačaturjana, Shehua, Vavilova i Hardimana. Orkestrom su ravnale dirigentice Diana Šimbera, Mikela Uršić i Radmila Bikić Magdić. Ovakvi projekti primjer su uspješne suradnje učitelja glazbenih škola Hrvatske i Slovenije uz nadu kako je napravljen prvi korak povezanosti naše škole s drugim glazbenim ustanovama.