Igre rovinjskih „contrada“
Autor: Zoran Njegovan, 15. 9. 2022.

Povodom obilježavanja Dana Grada učenici naše škole imali su priliku upoznati popularne igre rovinjskih „contrada“, širokih i dugačkih ulica baš poput one gdje je smještena naša škola. Bile su to maštovite igre na otvorenom, društvenog karaktera i skromnih rekvizita iz kućne radinosti. Tipične muške igre bile su nogomet (calcio), strelice i mačevi (frecce e spade), praćke (fionde), borba (lotta), špekule (s’ceînche), bošulo (buosolo), španja (i suoldi a spana), rat na konjima (guera cavai), guranje kotača, karijola (la cariola), sakrij ruku (scondi man/braso), kava (caffé), žandari i lopovi (guardia e ladri), kartaške igre briškula (briscola), trešeta (tresete) i pischelo; igra s kamenčićima (la pica), školica (il pisuco), lijepi kipići (alle belle statuine), lutke od dronjaka (li poupe da bieco), uže (la corda) i hula-hup (hula hoo) bile su rezervirane za djevojčice dok su omiljene zajedničke igre bile kantun (i cantoni), slijepi miš (mosca cieca) i graničar (graniciara).